Køb abonnement
Annonce

Udflytning bremser produktion af grønlandske søkort helt frem til 2020

Hverken i 2016 eller 2017 er der kommet kort ud fra Geodatastyrelsens nye lokaler i Nordjylland.
Hverken i 2016 eller 2017 er der kommet kort ud fra Geodatastyrelsens nye lokaler i Nordjylland.Foto: Mads Pihl - Visit Greenland
20. juni 2018 kl. 10.54

Jeg er hamrende nervøs for, at der sker en ulykke oppe ved Grønland, fordi man har for dårligt kortmateriale.

Christian Juhl
MF, Enhedslisten

I 2009 aftalte det daværende Miljøministeriet og det grønlandske selvstyre, at det sidste af i alt 73 nye søkort over grønlandske farvande skulle være færdigt i år.

De kort skulle ellers gøre det mere sikkert for især ikke-lokalkendte kaptajner og styrmænd i eksempelvis krydstogtskibe at manøvrere i de grønlandske fjorde og farvande. Det kunne eksempelvis være store krydstogtskibe.

Først i slutningen af 2020 forventes produktionen at være tilbage på samme niveau som i 2015 før udflytningen, fremgår af et nyt notat fra Rigsrevisionen om Danmark i Arktis.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026