Pernille Breinholdt MikkelsenUdlændinge- og Integrationsministeriet får ny departementschef

Afløseren for tidligere departementschef, Christian Hesthaven, er nu fundet.
Det bliver Pernille Breinholdt Mikkelsen som fra fredag den 1. oktober tiltræder som ny departementschef i Udlændinge- og integrationsministeriet.
Det skriver ministeriet i en pressemeddelelse.
Pernille Breinholdt Mikkelsen kommer fra en stilling som statsadvokat ved Rigsadvokaten og har bred erfaring fra centraladministrationen, blandt andet fra flere år som afdelingschef i Justitsministeriet.
Hun har desuden flere års erfaring med udlændingeområdet fra det tidligere Integrationsministerium, hvor hun har været kontorchef for flere kontorer. Pernille Breinholdt Mikkelsen er også medforfatter til en bog om udlændingeret.
Om udnævnelsen af den nye departementschef udtaler udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S):
”Det glæder mig meget, at Pernille tiltræder som ny departementschef. Det har været vigtigt for mig, at vi fandt en person med solid juridisk baggrund og kendskab til udlændingeområdet. Jeg ser frem til samarbejdet.”
Tiltrædende departementschef Pernille Breinholdt Mikkelsen udtaler:
“Jeg glæder mig til at tage fat på de mange vigtige opgaver sammen med alle de dygtige medarbejdere på hele ministeriets område.”
Tidligere departementschef, Christian Hesthaven, forlod stillingen for at tiltræde stillingen som kommunaldirektør i Rebild Kommune 1. august 2021.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste


































