Ugen i dansk politik: Obama kommer til Danmark

Mandag
Både statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), udenrigsminister Anders Samuelsen (LA) og minister for udviklingssamarbejde Ulla Tørnæs (V) indleder denne sidste septemberuge i New York. De skal nemlig deltage i FN's generalforsamling, som åbner mandag og varer ugen ud.
Løkke deltager blandt andet i et pressemøde i forbindelse med World Economic Forum topmødet 'Sustainable Development Impact Summit', hvor Danmark er et af værtslandene. Samuelsen deltager blandt andet i et møde med EU’s øvrige udenrigsministre, og Tørnæs deltager i aktiviteter om kvinders og pigers rettigheder.
Folketingets Social- Indenrigs- og Børneudvalg bruger ugen på en studietur i Grønland for at få mere viden om arbejdet med at forebygge omsorgssvigt og seksuelle overgreb over for børn og unge.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel
















































