USA vil have en Arktis-ambassadør

Foto: Pool/Reuters/Ritzau Scanpix
Arktis har en strategisk afgørende beliggenhed for USA. Derfor vil USA's udenrigsminister, Antony Blinken, indsætte en arktisk ambassadør, oplyser det amerikanske udenrigsministerium i en pressemeddelelse.
"Som en af otte arktiske nationer har USA længe ønsket at varetage vores nationale sikkerhed og økonomiske interesser i regionen, modarbejde klimaforandringer, sikre bæredygtig udvikling og investeringer og promovere samarbejde mellem de arktiske stater, allierede og partnere," oplyser talsmand for udenrigsministeriet Vedant Patel i meddelelsen.
Arktis er geopolitisk centralt placeret mellem USA og Rusland, der særligt efter krigen med Ukraine har øget de politiske spændinger mellem de to nationer. Samtidig har de øgede temperaturer som følge af klimaforandringerne smeltet så meget is, at det nu åbner nye handelsruter over det arktiske område.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste

































