Usikkerhed om reform øger medarbejderflugt fra Rigspolitiet

"Usikkerheden har næsten varet i et år, og spørgsmålene om en flerårsaftale for dansk politi er stadig uafklarede."
Claus Oxfeldt
Formand for Politiforbundet
Rigspolitiet støtter også de lokale politikredse på forskellige områder, når der er brug for særligt specialiserede kompetencer.
I Rigspolitiet ligger Nationalt Færdselscenter, som koordinerer politiets indsats på færdselsområdet. Nationalt Udlændingecenter koordinerer indsatsen på udlændingeområdet.
Rigspolitiet lægger hus til et center, der beskæftiger sig med forebyggelse af kriminalitet.
Rigspolitiet har også en større personaleafdeling, som står for opgaver på HR-området. Afdelingen træffer blandt andet afgørelser i disciplinærsager, hvor politifolk har handlet i strid med reglerne.
Politiets Efterretningstjeneste hører administrativt også under Rigspolitiet.
Og Rigspolitiet driver Politiskolen, som står for uddannelse af politifolk.
Regeringen varslede allerede i begyndelsen af året en halvering af Rigspolitiet som optakt til forhandlingerne med Folketingets partier om en ny politireform.
Siden da har markant flere medarbejdere i organisationen søgt nye græsgange, viser en opgørelse fra Rigspolitiet, som Altinget har fået aktindsigt i.
Fra oktober sidste år har 231 medarbejdere sagt deres stilling i Rigspolitiet op, året forinden lød tallet på 133. Og alene på politiområdet er antallet af opsigelser steget fra 25 til 47.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Regeringsforhandlinger nærmer sig næste akt: Her er fire ting, du skal hæfte dig ved
- LA-profil vil tage opgør med landbrugets særstatus: "Det er en spændetrøje for landdistrikterne"































