Køb abonnement
Annonce

V-profiler vil stadig ikke oplyse deres økonomiske interesser til Folketinget

Preben Bang Henriksen (V) er én af to folketingsmedlemmer, der ikke ønsker at opgive deres økonomiske interesser i det såkaldte hvervsregister.
Preben Bang Henriksen (V) er én af to folketingsmedlemmer, der ikke ønsker at opgive deres økonomiske interesser i det såkaldte hvervsregister.Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
21. marts 2022 kl. 12.15

Venstrepolitikerne Preben Bang Henriksen og Eva Kjer Hansen ønsker som de eneste af Folketingets 179 medlemmer ikke at opgive deres økonomiske interesser.

De står nemlig udenfor det såkaldte ’hvervsregister’, der har været obligatorisk siden 2015 og har til formål at ”skabe større åbenhed over for offentligheden om de enkelte folketingsmedlemmers hverv og økonomiske interesser”.

Der var fem folketingsmedlemmer, der stod udenfor registret, da Altinget startede sin rundspørge i forbindelse med artiklen. Men blandt andet tidligere V-statsminister og nuværende leder for Moderaterne, Lars Løkke Rasmussen, har efterfølgende udfyldt registret.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026