Køb abonnement
Annonce

Vælgerne støtter skattereformens omvendte Robin Hood

Foto: colourbox.com
13. juni 2012 kl. 08.08

Det er desværre lykkedes for regeringen at lave en fortælling, der hedder, at vi er i krise, og alle skal spare, bare ikke de rigeste.

Frank Aaen (EL)
Skatteordfører
Fakta

Regeringens forslag

Regeringens vil ændre reguleringen af overførselsindkomsterne, så de følger inflationen i stedet for lønudviklingen.

Det har historisk set betydet, at folk på overførselsindkomst har forbedret deres købekraft. Men med regeringens forslag vil købekraften blive fastfrosset for folk på overførselsindkomst.

De studerendes SU er dog ikke omfattet af regeringens forslag, ligesom de fattigste folkepensionister heller ikke er det.

Med forslaget vil dagpenge-satsten være 13.260 kr. lavere i 2022 end med de nuværende regler.

Det er den rigtige vej at gå, når regeringen vil lave en omvendt Robin Hood for at skaffe penge til skattelettelser.

Det mener et flertal af vælgerne, som støtter et af de mest kontroversielle forslag i regeringens bebudede skattereform. Her vil den røde regering tage tre milliarder kroner fra arbejdsløse og førtidspensionister for at give skattelettelser til dem i arbejde.

54 procent af vælgerne er enige i den prioritering, mens 39 procent er imod. Det viser en meningsmåling, som Altinget.dk har fået foretaget af A&B Analyse.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026