Venstre i Glostrup har valgt at smide Lars Thomsen, der stod næsthøjest på Venstres liste til kommunalvalget i november, ud af partiet.
Årsagen til udsmidningen er, at Lars Thomsen har meddelt de øvrige Venstre-medlemmer i Glostrup Byråd, at han ikke kan stå inde for Bymidtestrategien.
Det skriver Folkebladet for Glostrup, Brøndby og Vallensbæk.
Bymidtestrategien er en plan for at udbygge Glostrup bymidte. Manglende opbakning til strategien koster nu Lars Thomsen sit medlemskab af Venstre.
Lars Thomsen bekræfter, at han har fået en SMS fra borgmester John Engelhardt (V), hvori der står, at han er smidt ud.
"Lars Thomsen skrev ligesom vores andre kandidater under på et kodeks for, hvordan vi (de valgte medlemmer af kommunalbestyrelsen, red.) samarbejder, da han stillede op til kommunalvalget. I det står der blandt andet, hvordan vi diskuterer tingene internt, og at vi stemmer sammen i de fleste sager," siger John Engelhardt.
Egentlig har Venstre opfordret Lars Thomsen til at træde helt ud af kommunalbestyrelsen, men han har oplyst, at han bliver siddende. Den nu tidligere venstremand har valgt at starte en ny borgerliste, der kommer til at hedde Bylisten.
”Jeg har ikke noget med Venstre at gøre. Jeg er fri. Så jeg lader fornuften råde fra sag til sag. Ideologien er, hvad er bedst for Glostrup. Der er både gode ting fra de røde og blå," siger han.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant


















































