Vestagers lærling rykker en etage op

Tillidsreformen er bestemt ikke død.
Morten Østergaard (R)
Økonomi- og Indenrigsminister
Med Helle Thorning-Schmidts (S) syvende regeringsrokade er udskiftning på ministerholdet ved at nærme sig ren rutine.
En smule snack og lidt mousserende vin. Herpå følger så den sædvanlige opstilling med en tale fra det pågældende ministeriums departementschef, en lettere følelsesladet afsked til ministeriets medarbejderne fra den afgående minister og den obligatoriske udveksling af gaver med den nye minister.
Margrethe Vestagers (R) farvel til dansk politik betød det første ministerskifte i det relativt nye Økonomi- og Indenrigsministerium. Alligevel var alle de sædvanlige elementer på plads, da Radikales nye politiske leder, Morten Østergaard, overtog stafetten som økonomi- og indenrigsminister.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke










































