Konflikt mellem Hamas og Israel skaber usikkerhed om levering af omstridt våbenkøb

Da politikerne i stor hast i januar i år besluttede, at Danmark skulle anskaffe artillerikanoner og raketkastere for 1,74 milliarder kroner hos den kontroversielle israelske våbenproducent Elbit Systems, blev anbefalingen om at vælge Elbit blandt andet begrundet med, at firmaet kunne levere hurtigst.
Og det var et væsentligt parameter, da regeringen ønskede at sende Hærens daværende artillerisystem CAESAR til Ukraine hurtigst muligt.
For at de danske soldater ikke skulle stå uden kanoner for længe, valgte man kanonerne og raketkasterne fra Elbit Systems.
Nu har Hamas' terrorangreb på Israel i starten af oktober og Israels modangreb imidlertid skabt usikkerhed om leveringen af de israelske våbensystemer til Danmark.
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) har således orienteret forsvarsminister Troels Lund Poulsen om, at den aktuelle situation i Israel kan påvirke Danmarks anskaffelse af ATMOS-artilleri og PULS-raketkastere fra Elbit Systems.
Derfor har Troels Lund Poulsen sat sig til tasterne og skrevet til Elbit Systems' øverste direktør, Bezhalel Machlis.
Påvirke danske leverancer
I brevet, som Altinget er i besiddelse af, skriver Troels Lund Poulsen blandt andet, at det – midt i Israels og Elbits udfordringer som følge af Hamas' angreb – er vitalt, at samarbejdet om levering af våbensystemerne til Danmark fortsætter.
Ministeren beder derfor Elbit-direktøren om en opdatering på den aktuelle situation, og de skridt Elbit Systems tager for, at de danske leverancer ikke bliver påvirket i betydelig grad.
Troels Lund Poulsen vil også gerne vide, om der er alternative løsninger, som kan sikre, at Danmark modtager sine nye israelske våben til tiden.
"Jeg har stor forståelse for Israels situation og har sendt et brev til den israelske leverandør Elbit Systems, hvor jeg også gør opmærksom på, at anskaffelserne af systemerne er en prioritet for Forsvaret og Danmark," forklarer Troels Lund Poulsen i et skriftligt svar til Altinget.
For tidligt at spå om konsekvenser
Det er ifølge Forsvarsministeriet endnu for tidligt at sige, om situationen i Israel får konsekvenser for den samlede implementering af de nye artillerisystemer og raketkastere i det danske forsvar.
FMI følger situationen og er i tæt kontakt med leverandøren, oplyser ministeriet.
Indsigt
Peter Thyssen75 årI dag
Fhv. rådmand (R), Aarhus Kommune, fhv lektor på Aarhus Katedralskole
Christian Dahl Melchiorsen44 årI dag
Bygnings- og sikringschef på Ny Carlsberg Glyptoteket
Anja Bülow Jensen54 årI dag
Tidligere underdirektør, chef for Personalejura Byggeri og branchedirektør for BSC Byggeri, Dansk Industri

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning
- Kommunalpolitikere: Hvis København ikke skal blive en lukket klub, skal vi også bygge på villavejene
- Mindeord om tidligere Djøf-direktør Jette Snoer: "Et menneske, man kunne stole på"
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne














