Inger Støjbergs første partiledertale på Folkemødet: "Hvis jeg er på fri fod til næste år, glæder jeg mig allerede til at se jer her igen"

15. juni 2023 kl. 13.41
Vi ved alle sammen, hvem Inger Støjberg er, og hvad hun står for, lyder det igen og igen.
Måske derfor kom hun heller ikke med nogle konkrete politiske ønsker i sin partiledertale på Folkemødets hovedscene. I stedet blev tiden brugt på at sende samtlige stikpiller til Mette Frederiksen og hendes regering.
"Hvor er det dejligt at se en statsminister med dansk jord under fødderne. Det er en sjældenhed," lød det fra talerstolen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Christiansborg fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat






































