Bliv abonnent
Annonce

Bødskov om millioner til demokratiske virksomheder: ”Det er ikke til ansættelser af bureaukrater”

I midten af 2023 skal erhvervsminister Morten Bødskov præsentere regeringens oplæg om demokratiske virksomheder. I finansloven er der afsat 22 millioner kroner til formålet frem imod 2026. Arkivfoto. 
I midten af 2023 skal erhvervsminister Morten Bødskov præsentere regeringens oplæg om demokratiske virksomheder. I finansloven er der afsat 22 millioner kroner til formålet frem imod 2026. Arkivfoto. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
26. maj 2023 kl. 05.55

Frem mod 2026 har regeringen afsat 22 millioner kroner til at forbedre vilkårene for demokratiske virksomheder, men hvordan pengene skal bruges, vil erhvervsminister Morten Bødskov ikke ud med.

"Det skal vi aftale med forligspartierne. Det er ikke til ansættelser af bureaukrater. Det er til implementeringen af de anbefalinger, som kommer," siger Morten Bødskov til Altinget. 

Skal det forstås som, at der er sat 22 millioner kroner af til den konkrete politik, der på et tidspunkt kommer, om demokratiske virksomheder?

LogoCivilsamfund
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026