Bliv abonnent
Annonce

Ny rapport: Motivationen er faldet og ensomheden er mere end fordoblet for corona-studerende på første år

Studiestart på Københavns Universitet i 2019 - alle nye studerende får muligheden for at give rektor Henrik C. Wegener et håndtryk. Studerende, der startede på deres uddannelse i 2020 har ikke fået et lignende forløb, og det vil flere partier nu give dem mulighed for.<br>
Studiestart på Københavns Universitet i 2019 - alle nye studerende får muligheden for at give rektor Henrik C. Wegener et håndtryk. Studerende, der startede på deres uddannelse i 2020 har ikke fået et lignende forløb, og det vil flere partier nu give dem mulighed for.
Foto: Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix
28. april 2021 kl. 17.30

Tallene taler deres tydelige sprog. Danske studerende har ikke haft det godt, mens de har været hjemsendt fra studierne i foråret 2021.

Næsten hver tredje førsteårsstuderende på videregående uddannelser i Danmark har følt sig ensomme under nedlukningen af uddannelsesinstitutionerne i foråret 2021. I 2018 var det kun hver ottende.

I 2018 var 77 procent af de studerende meget motiverede for at studere, i 2021 er det tilsvarende tal kun 59 procent. Begge tal kommer fra et nyt notat fra Danmarks Evalueringsinstitut.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026