
Socialdemokratiets tidligere overborgmester i København Frank Jensen bliver næstformand i bestyrelsen for jord- og byggeaffaldsselskabet Norrecco.
Det oplyser selskabet på deres hjemmeside.
"Vigtigheden af, at vi som samfund bliver endnu bedre til at udnytte vores genanvendelige ressourcer, er markant stigende. Både i forhold til klimaet, men i høj grad også for at sikre materialer til fremtidens byggeri. Ressourceknaphed og kritiske forsyningslinker er et stadigt voksende problem, og det er derfor afgørende, at Norrecco og en samlet branche arbejder ambitiøst og målrettet," udtaler Frank Jensen om sit nye bestyrelseshverv.
Selskabet forædler affald og jord fra anlægs- og byggearbejde til genanvendelige ressourcer. Norrecco er ejet af Reconor Gruppen, som også står bag miljø- og logistikvirksomheden City Container.
Frank Jensen trådte i oktober 2020 tilbage fra overborgmesterposten efter en række beskyldninger om grænseoverskridende adfærd, herunder også af seksuel karakter. Frank Jensen nåede inden sit exit fra dansk politik at have overborgmesterkæden hængende om halsen i 11 år samt to ministerposter i Poul Nyrups regeringsperiode.
I april 2021 vendte Frank Jensen tilbage i rampelyset, da han stiftede sin egen selvstændige rådgivnings- og konsulentvirksomhed under navnet FrankJensenCph Consultant. Her rådgiver han direktioner og virksomhedsbestyrelser i blandt andet den grønne omstilling.
Indsigt
Susanne Olsen70 årI dag
Landsformand, Dansk Handicap Forbund
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Lars Berg Andersen56 årI dag
Byrådsmedlem (LA), Frederiksberg Kommune, selvstændig skatterådgiver, medlem af hovedbestyrelsen (LA)

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl





























