KL efter stort reformudspil: Der skal fjorten gange så meget til

27. september 2022 kl. 11.14
Regeringens store reformudspil "Danmark kan mere II" forslår som en skrædder i helvede.
Sådan lyder det fra KL-formand Martin Damm efter regeringen mandag præsenterede "Danmark kan mere III", som øger arbejdsudbuddet med 6.100 personer i 2030 ved at skære et år af visse kandidatuddannelser på universiteterne.
"Det er bedre end ingenting, men hvis det er niveauet, så skal der altså 14 flere udspil til, før vi er i mål. Regeringen er nu nået dertil, hvor de erkender, at der er et problem, og det er da positivt. Men der skal meget mere til, hvis vi skal sikre en ordentlig velfærd i fremtiden," siger KL-formanden.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling

































