Bliv abonnent
Annonce
Debat

Overborgmester: Fremtidens udligning skal også være fair over for de store kommuner

Regeringen vil arbejde på ændringer i det kommunale udligningssystem.
Som overborgmester i landets største kommune hilser jeg det arbejde velkommen, skriver Lars Weiss (S).
Regeringen vil arbejde på ændringer i det kommunale udligningssystem. Som overborgmester i landets største kommune hilser jeg det arbejde velkommen, skriver Lars Weiss (S).Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
4. december 2024 kl. 04.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

I forlængelse af sundhedsreformen vil regeringen igangsætte et arbejde, der skal forberede ændringer i det kommunale udligningssystem.

Som overborgmester i landets største kommune hilser jeg det arbejde velkommen.

Udligningssystemets opgave er at sikre, at kommunerne kan opretholde nogenlunde samme serviceniveau på tværs af landet.

Der er stor forskel på kommunernes økonomiske grundlag, og vi kan ikke holde til, at der er alt for store forskelle i kommunernes vilkår for at levere velfærd til borgerne. Derfor bidrager Københavns Kommune hvert år med milliarder til udligningssystemet, og det gør vi gerne.

Flere kommuner har det sværere end os, og borgerne i hele landet skal kunne tilbydes ordentlig velfærd.

Temadebat

Regeringen har med sin sundhedsreform lagt op til, at det kommunale udligningssystem skal ændres. Så hvad bør en fremtidig udligningsreform indeholde?

Det spørgsmål stiller Altinget Kommunal en række aktører i denne temadebat.

Hvis du ønsker deltage i debatten, er du velkommen til at skrive til debatansvarlige Emma Brink.

Tab på milliarder af kroner

Frem mod 2060 ventes København at vokse med 120.000 nye borgere. Vores opgave er at sikre, at byen kan rumme de mange nye københavnere på en god, sikker og klimavenlig måde, og at de kan få samme velfærd som københavnere i dag.

Men når udligningen fra 2029 skal opgøres på baggrund af de nye grundvurderinger, står København til et tab på flere milliarder kroner.

Som overborgmester er jeg bekymret for, hvilke konsekvenser det vil få for byens udvikling. En udvikling der vel at mærke har betydning ikke bare for hovedstadsområdet, men for den samlede danske økonomi.

Udligningssystemet skal selvfølgelig være fair. Både for de kommuner, der modtager penge via udligningen, men i lige så høj grad for de kommuner, der bidrager ved at sende penge til andre kommuner.

Og ja, København har en sund og robust økonomi, men faktum er, at indkomstniveauet i København ligger under landsgennemsnittet.

Vi har bydele, hvor gennemsnitsindkomsten er på niveau med de kommuner, vi sender penge til via udligningen. Samtidig har vi en række særlige udfordringer på socialområdet med mange udsatte borgere og en hård narkotika-scene.

Læs også

Men København har været igennem en fantastisk udvikling siden 1990’erne, hvor kommunen var tæt på fallittens rand, og folk flygtede fra byen, hvis de kunne.

Københavns udvikling de seneste årtier har været en kæmpe forbedring for de københavnere, der er født her, for tilflytterne fra ind- og udland og for hele Danmark.

Vi kan ikke vente på afrapportering

Jeg vil gerne kvittere for, at regeringen netop har anerkendt nødvendigheden af, at vækstkommuner fortsat har mulighed for at selvbudgettere.

Faktum er, at indkomstniveauet i København ligger under landsgennemsnittet.

Lars Weiss (S)
Konstitueret overborgmester, Københavns Kommune

Når regeringen nu sender udligningssystemet til eftersyn, er min klare opfordring, at de sørger for, at kommunerne også fremover har de rette incitamenter til udvikling.

Udligningssystemet skal ikke kun sikre en rimelig fordeling i dag og i morgen. Det skal understøtte den langsigtede udvikling af Danmark, som kun kommunerne kan skabe.

Det skal være sådan, at kommunerne fortsat får en gevinst ved at understøtte byudvikling og økonomiske vækst.

Derfor er det også positivt, at regeringen vil se på, hvordan man kan minimere de fordelingsmæssige konsekvenser af de nye ejendomsvurderinger.

Desværre vil regeringen først afrapportere på sit arbejde ultimo 2027, hvorefter der kan forhandles politisk om en udligningsreform. Det kan vi ikke vente på.

Allerede i forbindelse med budgetlægningen for 2026 skal vi tage stilling til budgetoverslagsåret for 2029. Derfor er vi nødt til at have et solidt grundlag at budgetlægge på i god tid før budget 2029.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026