100 dage før kommunalvalget har Socialdemokratiet i Herning bestemt, at Tommy Tønning skal være partiets borgmesterkandidat og dermed førsteudfordrer til Lars Krarup (V), skriver Herning Folkeblad. Udover Tommy Tønning stiller partiet med 19 andre kandidater.
”I Herning er der syv procent flere, der stemmer på os ved folketingsvalg, og dem skal vi have til at stemme på os ved kommunalvalget,” siger den nyvalgte borgmesterkandidat til Herning Folkeblad.
Håbet er at vælte Lars Krarup, der siden 2002 har været borgmester i kommunen. Tommy Tønning har i samarbejde med de resterende kandidater udviklet et arbejdsprogram.
”Vi vil gerne have mere fokus på de bløde værdier – børn, ældre og handicappede – så vi vil gerne have kigget på de kommunale kasser, for så er jeg sikker på, vi kan finde pengene,” siger Tommy Tønning til Herning Folkeblad.
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat




































