Marie Stærke
Frank JensenSocialdemokratiet vælger næstformand efter Frank Jensen
Den Socialdemokratiske hovedbestyrelse har konstitueret en ny næstformand for partiet, efter Frank Jensen har valgt at trække sig.
Det skriver partiet i en pressemeddelelse.
Valget er faldet på Marie Stærke, der er siddende borgmester i Køge.
Statsministeren bakker op
"Jeg er meget glad for, at Marie har stillet sig til rådighed for partiet. Hun er en stærk ambassadør for det kommunale Danmark, og hun har en særlig viden og indsigt i den nære velfærd og i at løfte integrationsudfordringerne," udtaler statsminister og partiformand Mette Frederiksen.
Marie Stærke er beæret over udnævnelsen, og ser frem til det nye hverv.
"Jeg er meget glad for, at statsministeren og hovedbestyrelsen har betroet mig det her hverv. Jeg glæder mig til at rykke tættere på beslutningerne og bidrage med de erfaringer, jeg har. Særligt inden for integration og den borgernære velfærd, mens jeg selvfølgelig fortsætter mit arbejde med at udvikle Køge Kommune," siger Marie Stærke.
Frank Jensens afløser
Marie Stærke overtager efter tidligere overborgmester i København, Frank Jensen.
Frank Jensen valgte i oktober 2020 at trække sig både som overborgmester i København og næstformand for Socialdemokratiet efter en række anklager om sexisme.
I alt var cirka 12 sager fremme i medierne, men flere historier siges at eksistere. Mange går 20 år tilbage.
Marie Stærke har siddet i byrådet i Køge siden 2001. I 2007 blev hun valgt som den yngste kvindelige borgmester nogensinde. Hun var borgmester fra 2007 til 2013, og genvandt borgmesterkontoret i 2017.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Susanne Olsen70 årI dag
Landsformand, Dansk Handicap Forbund
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Lars Berg Andersen56 årI dag
Byrådsmedlem (LA), Frederiksberg Kommune, selvstændig skatterådgiver, medlem af hovedbestyrelsen (LA)

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl





























