Pelle Franklin Mai-Jørgensen
Sophie LøhdeSophie Løhde får ny særlig rådgiver

"Nogle muligheder kan man ganske enkelt kun takke ja til."
Sådan lyder det fra Pelle Franklin Mai-Jørgensen, der er ny særlig rådgiver for indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde.
Det oplyser han i et indlæg på Linkedin.
Pelle Franklin Mai-Jørgensen kommer fra en stilling som politisk konsulent i Venstre, hvor han har arbejdet i knap syv år.
"Tiden er fløjet afsted i højt tempo med spændende opgaver og de bedste kollegaer, man kan ønske sig. Heldigvis for mig fortsætter samarbejdet i en ny rolle med de knalddygtige folk i både Venstres sekretariat og Venstres Landsorganisation," skriver Pelle Franklin Mai-Jørgensen.
Den nye særlige rådgiver starter samarbejdet med Sophie Løhde 1. januar.
Pelle Franklin Mai-Jørgensen overtager posten fra Anna Katrine Melvig, der rykker til Københavns Lufthavne.
Omtalte personer
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"





















