Pernelle Jensen Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen udvælger ny formand

Den tidligere vikar på formandsposten i Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen rykker officielt ind på den øverste post.
Pernelle Jensen er ny formand. Det blev enstemmigt vedtaget på et møde i Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen 4. december, skriver Region Syddanmark i en pressemeddelelse.
"Der er rigtig meget at tage fat på i Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen i den kommende tid. Fra 1. februar 2024 hjemtager vi lægevagten om natten, og 1. januar træder den nye sundhedsaftale mellem region, kommuner og almen praksis i kraft – en aftale, der har et stort og vigtigt fokus på børns og unges trivsel," udtaler Pernelle Jensen.
Pernelle Jensen tager over efter Bo Libergren (V), der for nylig tiltrådte som regionsrådsformand i Region Syddanmark.
12 år i Udenrigsministeriet
Og posten kender hun allerede til, da hun i perioden fra 20. marts til 31. juli 2023 var formand for udvalget. Hun rykkede ind som vikar for Bo Libergren, da Bo Libergren vikarierede for Stephanie Lose (V) som regionsrådsformand, imens Stephanie Lose var fungerende økonomiminister.
Formandsposten blev ledig 27. november, i takt med at Stephanie Lose blev fritaget fra sit hverv som regionsrådsmedlem i Region Syddanmark for at indgå i regeringen som økonomiminister. Ved samme lejlighed indtrådte Bo Libergren som ny regionsrådsformand og har i den forbindelse valgt at fratræde som formand for Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen.
Bo Libergren fratræder også som menigt medlem af udvalgt, hvilket dog officielt først træder i kraft 18. december 2023, når regionsrådet godkender det. Han har været formand for udvalget lige siden, at regionerne blev oprettet i 2007 med undtagelse af et par år.
43-årige Pernelle Jensen har tidligere været at finde i Udenrigsministeriet som specialkonsulent igennem 12 år. Siden 2010 har hun siddet i byrådet i Fredericia som formand for Unge- og Uddannelsesudvalget. Hun har tidligere været gruppeformand for Venstre i samme kommune.
Indsigt
Susanne Olsen70 årI dag
Landsformand, Dansk Handicap Forbund
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Lars Berg Andersen56 årI dag
Byrådsmedlem (LA), Frederiksberg Kommune, selvstændig skatterådgiver, medlem af hovedbestyrelsen (LA)

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl





























