Lennart Raaholt var i færd med et nyt livskapitel som kunstmaler, da han døde af kvæstelser efter en faldulykke fra trappen i huset i Kgs. Lyngby.
Raaholt, der var født i Ringe på Fyn, var en kendt, dansk modedesigner og -skribent med internationalt virke.
Efter oplæring hos Søs og Ib Drasbæk og uddannelse på Kunsthåndværkerskolen i København begyndte han i 1968 egen produktion af teenagekjoler.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Altinget.dk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra undefined
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste


































