
Lokalpolitikeren Thomas Andresen (V) fra Aabenraa vil gerne være folketingskandidat.
Det skriver TVSyd.
Venstremanden var borgmester i Aabenraa fra 2014 til 2021, hvor de tabte borgmesterposten til Konservative. I år gik Thomas Andresen efter at genvinde posten, men det gik ikke.
På trods af, at Venstre har høstet borgmesterkæder rundt i landet, er de i Aabenraa gået ti procentpoint tilbage.
Nu vil Aabenraas spidskandidat gå nye veje. Han drømmer om at få lov at repræsentere sin region inde på Christiansborg, og har derfor meldt dit kandidatur til Folketinget.
“Det er også et spørgsmål om, at Sønderjylland har fortjent at have et eget folketingsmedlem herfra,” understreger Thomas Andresen, der har tænkt sig at træde ud af byrådet, hvis han skulle blive valgt til Folketinget.
2.024 stemte personligt på Thomas Andresen ved kommunalvalget 18. november 2025.
Indsigt
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne













































