Sigge Winther Nielsen
Tommy Ahlers
Vibe KlarupTommy Ahlers og Sigge Winther stifter ny tænketank

Sigge Winter Nielsen har startet en ny tænketank og stopper dermed som direktør for Djøf. Iværksætter og forhenværende folketingsmedlem for Venstre Tommy Ahlers er medstifter sammen med blandt andre Mikkel Vedby Rasmussen, dekan ved Københavns Universitet, og Vibe Klarup, generalsekretær i Amnesty International.
Det skriver tænketanken i en pressemeddelelse.
Sigge Winter bliver direktør for tænketanken Institut for vilde problemer (Invi), der udvikler visioner og værktøjer til samfundets vilde problemer.
"Vi gør os ingen illusioner om, at vi selv tæmmer de vilde problemer bedre end kompetente politikere, embedsmænd, interessevaretagere og praktikere. Men vi kan måske give dem flere strenge at spille på," skriver Sigge Winter på Linkedin.
Tænketanken vil i de kommende år arbejde med fire "månelandingsmissioner", der skal hjælpe det danske samfund til at blive en bedre problemløser.
Tænketankens bestyrelse består af:
- Mikkel Vedby Rasmussen (bestyrelsesleder), dekan, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
- Vibe Klarup (vicebestyrelsesleder), generalsekretær, Amnesty International Denmark
- Tommy Ahlers, værksætter, fhv. minister
- Torben Jensen, vicedirektør og folketingssekretær, Folketinget
- Kristian Vendelbo, administrerende direktør, Kommunernes Landsforening
- Signe Lopdrup, administrerende direktør, Roskilde Festival-gruppen
- Sine Egede Eskesen, udviklingsdirektør, Bikubenfonden
- Kristian Weise, underdirektør, TrygFonden
Tænketanken er finansieret af TrygFonden og Bikubenfonden.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste


































