Finanslov: DF fik ikke løft af supersygehuse

Der kommer ikke et ekstra løft til de nye sygehuse i næste års finanslov. Det var ellers kravet, da Kristian Thulesen Dahl holdt tale på partiets landsmøde i september 2016.
”Vi skal gøre et hospitalsophold så tåleligt som muligt og her spiller frisklavet mad selvfølgelig en stor rolle. Kvalitet koster så lidt ekstra. Det ved vi godt, og de penge vil vi gerne finde,” sagde DF-formanden i talen til landsmødet i Herning (se faktaboks).
Ordfører: Ikke behov for penge til køkkener
I en længere passage i talen udtrykte han konkret frygt for, at tilpasningen af de såkaldte super-sygehuse betyder, at man ikke vil være i stand til at levere appetitlig mad til patienterne og have nok sengepladser i de nye sygehuse, som over de næste år skyder op rundt i Danmark.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Patientforeninger opfordrer regioner til overveje omstridt vetoret mod kommuner
- Cecilie Liv Hansen trækker sig fra post i Region Syddanmark




















