Om
Charlotte Bøll Larsen
Karen Heebøll
Charlotte Bøll Larsen
Karen HeebøllOdense Kommune ansætter ny sundhedschef til sundhedsforvaltningen
2. februar 2023 kl. 10.40
Charlotte Bøll Larsen er ansat som ny sundhedschef i sundhedsforvaltningen i Odense Kommune. Hun kommer fra en stilling som vicedirektør for Næstved, Slagelse og Ringsted Sygehuse, hvor hun har været en del af direktionen og været medansvarlig for sygehusenes drift og strategiske udvikling.
Det skriver Odense Kommune i en pressemeddelelse.
Sundhedsforvaltningen har været i drift siden september 2022 og har til formål at samle sundhedsopgaver, sikre sammenhæng på tværs af kommunens forvaltninger og nytænke den nære sundhed til gavn for borgerne. Forvaltningen har været på udkig efter en profil, der kan være med til at indfri kommunens ambitioner på sundhedsområdet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt
Jes Bruun Lauritzen70 årI dag
Klinisk professor, Institut for Klinisk Medicin, Københavns Universitet, overlæge, Ortopædkirurgisk afdeling, Bispebjerg Hospital
Lene Brøndum Jensen52 årI dag
Afdelingschef, Afdeling for Sundhedsstruktur, Etik og Beredskab, Indenrigs- og Sundhedsministeriet
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost



















