Bliv abonnent
Annonce

Patientforening: Nej til at offentliggøre industri-støtte

28. februar 2013 kl. 02.54

Om du får 5.000 eller 50.000 kroner i sponsorat er ligegyldigt. Enten er du sponseret, ellers er du ikke.

Hardy Hvam
Formand, Gb-foreningen
Fakta

Gb-foreningen

  • Gb står for gastric bypass, der er en flere typer kirurgisk behandling af overvægt. Ved en gastric bypass deles mavesækken fysisk op i to dele.
  • Gb-foreningen blev etableret i 2006.

 

Vi vil oplyse navne, men ikke beløb. Sådan lyder det korte udgave af svaret fra Gb-foreningen, der er en patientforening for personer, som har fået, venter på, eller som overvejer at få foretaget en fedmeoperation. 

Gb-forening, der har omkring 1200 medlemmer, støtter derfor kun delvist op om sundhedsministerens forslag om mere åbenhed om støtten til patientforeningerne.
Astrid Krag (SF) foreslog forleden i Altinget.dk, at patientforeninger skal tvinges til at oplyse, hvem der sponserer dem og med hvor meget.

LÆS: Krag: Patientforeningernes sponsorer skal frem i lyset 

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026