Portræt: Dansk forsknings EU-trumf

Det er meget professionelt, og der er mange i de andre lande, som ikke helt kan forstå, hvordan et lille land som Danmark har så gode resultater.
Liselotte Højgaard
Formand for Grundforskningsfondens bestyrelse
Uffe Toudal Pedersen
f. 1954
Uddanent cand. scient. pol. Aarhus Universitet 1981
Landbrugsministeriet, fuldmægtig 1981-84
EU-Kommissionen, medarbejder i Henning Christophersens (V) kabinet 1985-88
Landbrugsministeriet, konsulent og kontorchef, 1989-93
Statsministeriet, kommitteret og departementsråd, 1994-2002
Uddannelsesministeriet, chef for Uddannelsesstyrelsen,2002-2005
Uddannelses- og forskningsministeriet, departementschef 2005-
Når 4.500 førende forskere og forskningspolitikere fra hele verden mødes i København i næste uge, så er det kulminationen på flere års forsøg på at kapre en ESOF-konference til Danmark. Et arbejde, som departementschefen i Uddannelses- og Forskningsministeriet har orkestreret.
Og selv om den 60-årige Uffe Toudal Pedersen er af den gamle departementschefskole og helst holder sig i baggrunden, så peger flere kilder på, at netop i forhold til det europæiske samarbejde spiller han en nøglerolle for Danmark.
Blandt de solide danske aftryk de senere år, er Danmarks rolle i udformningen af Horizon2020: Unionens hidtil største forskningsprogram på omkring 560 milliarder kroner, der blev forhandlet på plads under dansk ledelse i 2012.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel












































