Politikere vil se på våben i privaten for Hjemmeværnet

Efter det er kommet frem, at det var et stjålet våben fra Hjemmeværnet, der blev brugt i det første af weekendens to skudattentater, er folketingsmedlemmer fra begge sider af salen nu klar til at se på, om medlemmer af Hjemmeværnet stadig skal have våben i deres hjem.
Medlem af Forsvarsudvalget Jakob Engel-Schmidt (V) siger til Ritzau, at det er tid til at se på, om det stadig giver mening, at Hjemmeværnet stadig i 2015 skal have våben udlevereret i privathjem. Han hælder selv mod et nej.
“Jeg har svært ved at se de gode argumenter for fortsat at have våben liggende ude i privaten. Men det er vigtigt, at man får foretaget en grundig analyse, før man foretager en beslutning,” siger han.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































