Bo Smith: Embedsmænd skal hjælpe politikere af med politikerleden

Embedsmændene arbejder jo for politikerne, og i sidste instans er det selvfølgelig politikerne, der bestemmer, hvilken grad af åbenhed, der kan og bør være. Men det er i en fælles interesse for politikere og embedsmænd, at der ikke opstår myter.
Bo Smith
“Embedsmændene skal bistå politikerne i at sørge for, at befolkningen forstår, hvad der foregår i det politiske system.”
Sådan lyder budskabet fra Bo Smith, tidligere departementschef og formand for Bo Smith-udvalget, når han skal pege på, hvilke krav fremtidens embedsmænd kan forvente at blive mødt af.
For Bo Smith mener, det er et stort problem i dagens Danmark, at befolkningen har et forkert billede af, hvordan ministrene og de folkevalgte på Christiansborg udfører deres arbejde.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke














































