Krænkede børn kan vente månedsvis på videoafhøring

Flere steder i landet må børn vente langt længere end forudsat på at afgive vidneforklaringer i sager om vold og seksuelle overgreb.
Udgangspunktet er, at politiet i sådanne sager skal gennemføre videoafhøring af børn under 15 år hurtigst muligt og helst inden for en uge efter anmeldelse.
Det er imidlertid kun tre af landets 12 politikredse, der som hovedregel lever op til dette krav. I flere kredse risikerer børnene at vente en måned eller derover. Det fremgår af en opgørelse Rigspolitiet har lavet for Justitsministeriet.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































