DF vil ikke afvise besparelser på foreningslivet

Ordningen bliver udhulet, efterhånden som der er flere og flere, der søger på den. Derfor kunne det godt være, at der var behov for at justere på, hvilken målgruppe der kan søge på puljen.
Dennis Flydtkjær
Skatteordfører (DF)
Selvom Dansk Folkeparti afviser at afskaffe foreningers momsrefusion, er man stadig åben over for at spare penge på ordningen.
Sådan lyder meldingen fra Dansk Folkeparti forud for forhandlingerne, der starter i den nærmeste fremtid.
"Det ville være tosset at mødes, hvis man på forhånd sagde, at det ikke kunne komme på tale at finde nogle penge," siger Dennis Flydtkjær.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Karl Kjær Bang40 årI dag
Chef for samfundsansvar, public affairs og presse, PFA Pension
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly















































