Køb abonnement
Annonce

Traumatiserede veteraner kan få sager genoptaget

Foto: Forsvarets Oplysnings- og Velfærdstjeneste / Forsvarsgalleriet
21. september 2020 kl. 12.14

En beslutning fra et særligt udvalg kan få betydning for op mod 200 danske veteraner, som inden for de seneste syv år har fået afslag på at få deres PTSD-lidelse anerkendt som en arbejdsskade.

Indtil nu har det været sådan, at hvis man skulle få post-traumatisk stressforstyrrelse anerkendt som en arbejdsskade, skulle symptomer på sygdommen være opstået umiddelbart og ikke senere end seks måneder efter en traumatisk oplevelse i forbindelse med arbejdet. Og sygdommen skulle være fuldt ud til stede inden for få år.

Det har betydet, at rigtig mange veteraner fra især udsendelser til Balkan i 1990’erne har fået afslag på at få deres PTSD-lidelser anerkendt som arbejdsskader, hvis lidelserne først er opstået adskillige år efter udsendelserne.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026