Danskerne: Usund mad skal koste mere

Vi kommer ikke uden om, at der vil blive steder, hvor afgifterne skal sættes op, og de steder, hvor man bliver nødt til at dreje på håndtagene, vil det ikke blive populært.
Torsten Schack Pedersen
Skatteordfører (V)
Gallup har stillet 1061 danskere følgende spørgsmål i august:
"Regeringen har nedsat en skattekommission, som har til opgave at komme med forslag til nedsættelse af personskatterne. Hvor synes du, pengene til at nedsætte personskatterne skal komme fra (sæt gerne flere krydser)?"
10,1 pct.: højere boligskatter
9,0 pct.: højere bilafgifter
57,3 pct.: højere afgifter på usund mad
62,5 pct.: højere afgifter på tobak og alkohol
8,2 pct.: højere afgifter på energi
9,1 pct.: højere benzinafgifter
15,6 pct.: mere brugerbetaling
17,5 pct.: mere privat sundhedsvæsen
10,5 pct.: andet
Danskerne vil finansiere lavere skat med højere afgifter på sund mad. Det viser en ny meningsmåling fra Gallup. Mere end 60 pct. af danskerne støtter højere afgifter på tobak og alkohol.
Danskernes holdning går fint i spænd med sundhedsministerens udmelding på De Konservatives landsråd i weekenden, han vil arbejde for højere moms på usund mad.
"Vi skal have lavere moms på det sunde og højere afgifter på det usunde. Når vi får mulighed for at lave en skattereform, så skal vi tage den her diskussion for at give danskerne et længere liv og bremse udgifterne i sundhedsvæsnet," siger han.
Så sent som i august sagde han til Altinget.dk, at sundhed skulle tænkes ind i debatten om skat.
"Jeg vil også have skatten ned på arbejde, men jeg har også en forebyggelsesdagsorden, og der er jeg ikke bleg for at bruge afgiftsvåbnet," siger Jakob Axel Nielsen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt































