Miljøtillæg kan give grønnere firmabiler
I januar måned kom en rapport om de energi- og CO2-mæssige effekter af afgiftsændringen fra 2007. Rapporten, der er lavet af Tetraplan A/S med støtte fra Energiforskningsprogrammet, konkluderer, at afgiftsændringerne kun i ringe grad har hjulpet på, at firmabilerne stadig er for store og udleder for meget CO2.
Som Altinget | Transport beskrev tirsdag, så vil et af Skattekommissionens forslag indebære, at firmabiler tillægges et miljøtillæg afhængig af bilens brændstofforbrug. Det kan give flere brændstoføkonomiske firmabiler på vejene, hvis tillægget er højt nok, mener Rasmus Gravesen, projektleder i Tetraplan:
"Vores resultater viser, at en ændring i pris kan få tre ud af fire firmabilister til at vælge en mere brændstoføkonomisk bil. Men det afhænger af størrelsen af tillægget. Hvis det er en marginal ændring, så betyder det ikke noget særligt, men hvis det er et stort tillæg for de store biler, så giver det også et økonomisk incitament til at vælge en mere brændstoføkonomisk bil," siger Rasmus Gravesen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
































