Køb abonnement
Annonce

DF: 750 millioner til de ældre

10. september 2009 kl. 12.20

Det kommer næppe som en overraskelse, at Dansk Folkeparti kræver ekstra ressourcer til de ældre i sit forslag til årets finanslov. Partiet prioriterer traditionelt ældrepolitikken højt, og i år lyder kravet på 750 millioner ekstra til de ældre.

"Det følger jo af, at hvert år, vi har lavet finanslov, så har vi kigget på, hvordan vi kan forbedre forholdene for de ældre. Vi har allerede taget en lang række skridt og nu kommer vi så med tre yderligere ting," siger Dansk Folkepartis gruppeformand, Kristian Thulesen Dahl, ifølge Politiken.dk.

Nærmere betegnet dækker de tre ting over 500 millioner ekstra til ældreplejen, at formuegrænsen for at modtage ældrechecken hæves - hvilket vil koste 150 millioner - samt et loft på egenbetalingen for udbragt mad til de ældre. Sidstnævnte vil koste 100 millioner kroner.

Forslagene beløber sig til 750 millioner kroner, men ifølge Kristian Thulesen Dahl er det kun et minimumskrav. Beløbet kan vise sig at blive større under finanslovsforhandlingerne.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026