Køb abonnement
Annonce

Flertallet ønsker mere politi i ghettoer

I modsætning til politidirektørerne ser flertallet af vælgerne kriminaliteten som hovedproblemet i ghettoerne.
I modsætning til politidirektørerne ser flertallet af vælgerne kriminaliteten som hovedproblemet i ghettoerne.Foto: Colourbox.com
1. november 2010 kl. 11.07

Man kan ikke forvente afgørende fremskridt i ghettoområderne, før der kommer kontrol med kriminaliteten.

Det mener et solidt vælgerflertal, der dermed er uenige med nylige udtalelser fra politidirektørerne, der kritiserede den stærke fokus på kriminaliteten i ghettoerne.

Tallene fremgår af en ny meningsmåling fra A&B Analyse udført for Altinget.dk.

63,4 procent af vælgerne mener, at "en øget politiindsats og kontrol med kriminaliteten er den afgørende forudsætning for en positiv udvikling i ghettoområderne".

28 procent mener derimod, at "en øget politiindsats ikke hjælper, og at kriminaliteten ikke er det afgørende problem i ghettoområderne". 

Mænd mere hardcore
Undersøgelsen undertal viser en ret betydelig kønsmæssig forskel i stillingtagen til det dette spørgsmål:

Hos mændene mener 70 procent mod 25 procent, at øget politiindsats og kontrol med kriminaliteten er det vigtigste i ghettoområderne. Hos kvinderne er flertallet for dette synspunkt reduceret til 59 procent mod 30 procent.

Det fremgår desuden, at Helle Thorning-Schmidts (S) vælgere er langt mere delt i denne sag, end de vælgere, der foretrækker Lars Løkke Rasmussen (V) som statsminister. Forskellen skyldes dog primært, at vælgerne fra R og EL atter engang skiller sig ud i værdipolitiske spørgsmål.

Læs hele artiklen på Altinget | Christiansborg (kræver abonnement)

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026