Dyremose skal undersøge fremtidig mediestøtte

Kulturministeren nedsætter et udvalg til at udarbejde et grundlag for regeringens stillingtagen til den offentlige mediestøtte.
Udvalget, der skal bestå af folk fra mediebranchen og to eksperter, får til opgave at undersøge mulige modeller for en fremtidig mediestøtte.
Kulturminister Per Stig Møller (K) glæder sig over, at tidl. adm. direktør og bestyrelsesformand i TDC, fhv. finansminister Henning Dyremose har indvilget i at blive udvalgets formand.
"Med Henning Dyremose har udvalget fået en formand med stor erfaring, og jeg er meget glad for, at han har sagt ja til opgaven," siger kulturministeren i en pressemeddelelse.
Udvalget skal undersøge, hvordan teknologiudvikling, forbrugeradfærd og internationalisering bør indgå i overvejelserne om en eventuel justering af mediestøtten.
I undersøgelsen skal medieforsker Anker Brink Lunds udredning af den offentlige mediestøtte fra 2009 inddrages.
Udvalget skal afgive en rapport senest den 1. oktober 2011.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat













































