Høegh giver bedre politisk klima end Kjer

De er fagligt dygtige begge to, og jeg har haft et udmærket forhold til dem begge to. Men som udvalgsformand er det nemmere med Henrik Høegh, end det var med Eva Kjer. Han er mere kompromissøgende. Når vi for eksempel har åbne samråd, får vi gjort tingene færdige nu, mens der med Eva Kjer ofte var flere ting, som oppositionen ikke var helt tilfredse med.
René Christensen (DF)
Fødevareordfører og formand for Folketingets Fødevareudvalg
Efter knap et halvt år med Henrik Høegh i fødevareministerstolen er konklusionen fra oppositionen og Dansk Folkeparti klar: Stemningen er mindre bidsk og mulighederne for brede politiske aftaler større end under forgængeren Eva Kjer Hansen.
Folkestyret fungerer bedre
Ifølge SF's fødevareordfører, Kristen Touborg, er forskellen markant.
"Eva var meget firkantet. Hun kørte på nogle liberalistiske ideer og var absolut ikke ræd for at lade dem komme til udtryk. Hun var nærmest dumstædig, for selvom hun kunne se, at der var et flertal imod hende, når vi indimellem fik Dansk Folkeparti med os, så var hun stort set ligeglad. Henrik er meget mere opmærksom på, hvad der er af muligheder, og han er ikke så ideologisk og fasttømret," siger ordføreren, der mener, at det nu er lettere at skabe resultater.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
































