Manglende konkurrence presser brødpriser op

Det kan ikke udelukkes, at stigningen i priserne på brød og mel i et vist omfang skyldes, at konkurrencen ikke fungerer tilstrækkeligt. Danmark er et lille land, og det betyder, at nogle brancher er kendetegnet ved få, store virksomheder. Det kan være med til at svække konkurrencepresset i disse brancher - særligt i typiske hjemmemarkedserhverv, hvor der ikke er meget konkurrencepres fra udlandet.
Henrik Høegh (V)
Fødevareminister
Hvorfor betaler man i Danmark en højere pris for brød end i resten af EU? Det skulle fødevareminister Henrik Høegh (V) svare på, da han onsdag var til åbent samråd i Folketingets fødevareudvalg.
Fødevareministeren kunne oplyse, at prisen på brød i perioden august 2007 til marts 2009 ikke er fulgt med de faldende priser på korn. Sammenhængen mellem råvareprisen og brødprisen er derfor ikke stor, men råvareprisen udgør også kun otte procent af den samlede pris på brød.
Forklaringen på høje brødpriser skal derfor ifølge ministeren ikke kun findes i strukturelle forskelle mellem EU-landene, forbrugernes præferencer og en markant tilbudskultur i Danmark, men også manglende konkurrence.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































