Karsten Dybvad ny adm. direktør i DI

Det var daværende statsminister Anders Fogh Rasmussen (V), der i 2005 hentede Karsten Dybvad til Statsministeriet fra Finansministeriet, hvor han havde været departementschef siden 2001.
Karsten Dybvad er 53 år og cand.polit. fra 1985. Han begyndte sin karriere som økonom i LO og Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, og i 1990 kom han til Bikuben Pension og har siden bl.a. været adm. direktør i Magistrenes Pensionskasse, direktør i Økonomistyrelsen og departementschef i Trafikministeriet.
Statsministeriets departementchef, Karsten Dybvad, tiltræder jobbet som DI's nye administrerende direktør den 1. december, og indtil da vil Hans Skov Christensen fortsat varetage posten.
"Karsten Dybvad er en meget kompetent embedsmand og en dygtig departementschef, og jeg har sat stor pris på vores samarbejde," siger statminister Lars Løkke Rasmussen (V) og fortsætter:
"Dansk Industri er en vigtig samarbejdspartner ikke mindst i regeringens vækstforum, og jeg ser derfor frem til at fortsætte det gode samarbejde med Karsten Dybvad under nye former."
Hvem skal så efterfølge Dybvad?
Regeringens øverste ministre - herunder blandt andre statsminister Lars Løkke Rasmussen og udenrigsminister Lene Espersen (K) - kommer til at sidde med i et ansættelsesudvalg, der vil ansætte den nye departementschef.
Det vil formentlig ske snarest muligt, vurderer politisk kommentator og liberal blogger Jarl Cordua.
Han mener, at det er overvejende sandsynligt, at den nye departementschef i Statsministeriet rekrutteres fra et af tre andre tunge ministerier øverst i hierarkiet.
Det vil sige, at den nye departementschef i så fald enten bliver Christian Kettel Thomsen fra Finansministeriet, Michael Dithmer fra Økonomi- og Erhvervsministeriet eller Claus Grube fra Udenrigsministeriet.
"Uanset hvem man vælger, vil det udløse en rokade - større eller mindre - nedad i hierarkiet," vurderer Jarl Cordua.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel












































