Er DF's hjemmeside klar til valg?

Politisk dommer:
Rasmus Jønsson, cand.comm. og politisk kommentator
Fire politiske/kommunikative kriterier:
- Skarphedsfaktor
- Målgruppeorienteret
- Sammenhæng med øvrige kampagneaktiviteter
- Originalitet
Dommer for design og digital formidling:
Morten Gade, cand.comm. og digital chef i FDB
Fire digitale/designmæssige kriterier:
- Brugervenlighed
- Brugeroplevelse
- Medievalg
- Dialog
Altinget.dk bringer i disse uger anmeldelser af alle folketingspartiernes hjemmesider. Er Radikales hjemmeside klar til det forestående valg? Læs Rasmus Jønssons og Morten Gades anmeldelse, hvor de slutter af med at give en overordnet karakter fra 1-10.
Politik og kommunikation
Af Rasmus Jønsson, cand.comm.
Selv DF må begynde at arbejde stringent med deres digitale kommunikation. Flere og flere af deres vælgere har et mediemønster, der også omfatter internettet, og skal de have fat i de forholdsvis store grupper potentielle DF vælgere, der er - for eksempel blandt unge - må de i fremtiden tænke langt mere digitalt.
Uskarp hjemmeside
Og der er ingen tvivl om hjemmesiden skal have et løft før valget. Den er ufokuseret uden tydelige mærkesager og der mangler nogle klare fortællinger om, hvad partiet vil kæmpe for til valget. Derudover er hjemmesiden enormt afsenderorienteret, dvs. den i form og indhold mest tager afsæt i den christiansborgske verden og ikke i de mennesker, der sidder rundt i landet med interesse for DF's politik.
Manglende relevans
Forsiden går stort set kun til et kæmpe billede af Pia Kjærsgaard, der står arm i arm med Brian May (guitarist fra Queen). En ok "kan hun også være sådan"-historie, der viser fru Kjærsgaard back-stage. Men historien får alt for meget plads. Når landet er i krise, VKO's samarbejde sejler, og valget står for døren, burde der være fokus på borgernes problemer og udfordringer og ikke på ligegyldige bløde historier fra toppolitikernes egen verden.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































