Mie Roesdahl
Christian DamholtRoesdahl ny generalsekretær for Oxfam IBIS
Oxfam IBIS skal fra april have ny generalsekretær i form af Mie Roesdahl, der kommer til at afløse Vagn Berthelsen, som stopper efter 21 år, skriver Oxfam IBIS i en pressemeddelelse.
Den kommende generalsekretærs hovedopgave bliver at stå i spidsen for Oxfam IBIS’ øgede fokus på skrøbelige stater og konfliktramte områder i eksempelvis Sahel-regionen og Mellemøsten.
"Med Mie Roesdahl får vi en generalsekretær, der ud over indsigt i udviklingsarbejdet og de temaer, vi arbejder med, har erfaring fra mange typer af organisationer. Hun har erfaring med at opbygge innovative partnerskaber, og så kommer hun med et nyt blik på organisationen," siger Oxfam IBIS’ formand, Christian Damholt.
Mie Roesdahl er i dag leder af et forskningsprojekt om menneskerrettigheder og fredsopbygning på Center for Løsning af Internationale Konflikter på Københavns Universitet og Institut for Menneskerrettigheder. Tidligere har hun været afdelingsleder på Institut for Menneskerettigheder og udsendt seniorrådgiver i Udenrigsministeriet.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"













































