Morten Løkkegaard
Lars Løkke RasmussenMorten Løkkegaard ny EU-spidskandidat for Venstre
Det bliver Morten Løkkegaard, der skal stå i spidsen for Venstres kampagne frem imod EU-parlamentsvalget i maj 2019. Det blev offentliggjort søndag under Venstres landsmøde i Messecenter Herning.
Selv ser venstrepolitikeren frem til at bestride posten som Venstres spidskandidat til EU-parlamentsvalget.
"Det har måske aldrig været vigtigere at tale Europa end nu. Briterne er på vej ud ad bagdøren, og vores demokratiske standarder trues af visse medlemsstater. Europa forandrer sig, men jeg vil arbejde for et trygt europæisk fællesskab, der varetager danske interesser bedst," siger Morten Løkkegaard i en pressemeddelelse.
Venstre forklarer valget af Morten Løkkegaard som naturligt, da han har flere års erfaring fra Bruxelles.
"I Morten (Løkkegaard, red.) har vi en erfaren EU-parlamentariker, der har vist resultater og sat Venstre på europakortet. Han har lagt en stor arbejdsindsats i vores europapolitiske program, så jeg er sikker på, at Morten er den rette mand til fortsat at stå i spidsen for Venstres arbejde i Europa-Parlamentet," forlyder det fra statsminister Lars Løkke Rasmussen.
Morten Løkkegaard har siddet i Europa-Parlamentet siden 2009, kun afbrudt af en kort pause fra 2014 til 2016.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat















































