Lukas A. Lausen
Jeppe KofodJeppe Kofod får ny politik- og presserådgiver
Formand for Det Udenrigspolitiske Selskab U35 Lukas Lausen skal være MEP Jeppe Kofods (S) nye politik- og presserådgiver.
Det skriver Lukas Lausen på Facebook.
"Vi har brug for, at borgerne ser, at de kan stole på Socialdemokraterne for at finde de rigtige løsninger. Derfor er jeg vanvittig glad for, efter nogle år i det private og offentlige – i Danmark og udlandet, i denne uge at tage imod tilbuddet om at blive politik- og pressekonsulent for Danmarks bedste medlem af Europa-Parlamentet: Jeppe Kofod," skriver Lukas Lausen.
27-årige Lukas Lausen har tidligere været ansat hos blandt andre kommunikationsbureauet Ulveman & Børsting, Udenrigsministeriet og Tænketanken Europa. Derudover har han skrevet for det politiske magasin Ræson, hvor han også sidder i bestyrelsen.
Lukas Lausen læser statskundskab ved Københavns Universitet. Han har desuden en kandidatgrad i public policy fra Oxord Universitet i England.
Ole Rydahl Svensson fortsætter som politik- og presserådgiver med kontorlederansvar for Jeppe Kofod.
Omtalte personer
Indsigt
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"


















































