Køb abonnement
Annonce
Analyse af 
Erik Holstein

Sådan kan Trump-krisen påvirke kampen på Borgen

Præsident Trump: Den amerikanske præsident er pludselig blevet Danmarks onde ånd.
Præsident Trump: Den amerikanske præsident er pludselig blevet Danmarks onde ånd.
28. januar 2025 kl. 05.00

Striden om islamistisk infiltration, slagsmålet om uddannelserne, udmøntningen af den grønne trepart og en stor reform af jobcentrene.

Centrale politiske emner, der alle er blevet skudt til hjørne på Borgen og henvist til side 10 i aviserne. Alt har ligesom været for småt de seneste tre uger efter præsident Trumps vilde trusler mod rigsfællesskabet.

Snart vil dagligdags politiske dagsordener igen indfinde sig, men det kan alligevel blive på en anden måde. Striden med Trumps USA kan blive bagtæppet for det  hele, akkurat som corona skabte en form for politisk undtagelsestilstand i mere end et år.

De uventede trusler fra Danmarks tætteste allierede kan spille ind på flere punkter:

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026