Arbejderpigen fra Frederiksberg blev HK's første kvinde i front: "Jeg har temperament, og så har jeg en lyst til at diskutere"

Dette portræt blev bragt første gang i maj 2022. Altinget genudgiver det i anledning af, at Anja C. Jensen torsdag stoppede som formand for HK.
Egentlig havde hun bestilt Teslaen i sort.
Sådan lidt som et kompromis mellem at købe en rød Tesla og lade helt være. Eller mellem den hun er, og sådan som andre kunne opfatte hende. Men da hun ringede til sin lillebror og fortalte om den sorte Tesla, syntes han godt nok, det var meget ulig hende at lægge en dæmper på sig selv på den måde. Det var det måske nok. Eller det var det.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan








































