Almene beboere har fået sværere ved at betale huslejen: Flere bliver sat på gaden

Det seneste års stigende priser betyder, at flere beboere i almene boliger har fået sværere ved at betale huslejen, og at flere bliver sat på gaden.
Det viser en rundspørge, som Altinget har foretaget hos fem af landets største almene boligorganisationer og administrationsselskaber.
”Det er en bekymrende, men ikke overraskende udvikling. Der bor mange lavindkomstfamilier i de almene boligområder, og de har fået udhulet deres rådighedsbeløb over det seneste år,” siger Lars Benjaminsen, der er seniorforsker ved Vive og ekspert i udsatte og hjemløshed.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- B 57 Et lønloft for topembedsmænd i staten, regionerne og kommunerne (Finansministeriet)2. behandling
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
- Nu får vi en anden historie om radioen, vi elskede at hade. Her er månedens tre mest interessante bøger






































