Altinget lancerer ny sæson af Europa-podcast

Når Altingets podcast om Europa fredag åbner en ny sæson, bliver det med et sponsorat fra 3F. I første sæson var podcasten sponsoreret af Europa-Parlamentet.
"Vi er glade for, at 3F har besluttet at blive sponsor for vores europæiske podcast og dermed bidrage til vores ambition om at levere upartisk, seriøs journalistik om, hvad der sker i EU og Europa. Det politiske opbrud i både USA og Europa betyder, at debatten om EU's rolle er vigtigere end nogensinde", siger Altingets chefredaktør, Jakob Nielsen.
Sponsorer af Altingets podcast har ingen indflydelse på det redaktionelle indhold. For 3F er sponsoratet en mulighed for at bidrage til oplysning om nogle af de sager i EU, der har betydning for danskernes hverdag.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"







































