Analyse: Europæerne vil have noget nyt

BRUXELLES: Den langsomme udhuling af midten af europæisk politik er en realitet.
Det er et langt, sejt træk, som ikke kommer bag på nogen. Alligevel er det en historisk begivenhed, at EU’s kristendemokrater (EPP) og socialdemokrater (S&D) for første gang efter 40 år med direkte valg til Europa-Parlamentet ikke længere har et flertal af de europæiske befolkninger bag sig.
Vælgerne vil have noget nyt. Hvad dette nye er, er der ikke noget entydigt svar på, eftersom de har belønnet både europæiske liberale, grønne og højrenationale partier i forskellig grad på tværs af de 28 EU-lande.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

































