7. april 2014 kl. 09.25
Ved Europabevægelsens landsmøde 5. april 2014 blev medlem af Europa-Parlamentet Anne E. Jensen (V) genvalgt som formand.
I den anledning udtaler hun i en pressemeddelelse følgende:
"Der er kun 50 dage til valget, og der ligger en kæmpe oplysningsopgave foran os. Som tværpolitisk organisation ser jeg det som vores fornemmeste opgave at få folk til at stemme og til at forholde sig politisk til EU frem for at tale for og imod."
"Derudover må og skal vi have et ja til billige og effektive løsninger ved folkeafstemningen om patentdomstolen d. 25. maj. Det giver kun god mening."
Anne E. Jensen har tidligere været cheføkonom i det daværende Unibank (nu Nordea), direktør i Dansk Arbejdsgiverforening og chefredaktør ved Berlingske Tidende.
Hun er blandt andet medlem af bestyrelserne i Nordea Invest og Danmarks Pædagogiske Universitetsskole ved Aarhus Universitet og er nyligt blevet valgt som næstformand i bestyrelsen hos Danske Havne.
Anne E. Jensen er 62 år og uddannet cand.polit. fra Københavns Universitet.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning





































